Osim što je poznat po svom kulturno istorijskom naslijeđu, u žiži javnosti se opet našao zahvaljujući vrsnim muzičarima koji su osvojili region.
Pa da krenemo redom.
Pobjednik osme sezone grandizonog takmičenja ”Zvezde Granda” je Mirza Selimović! Pobjednika je proglasio direktor Grand produkcije Saša Popović koji je Mirzi uručio pobjedničku statuu, stan i još mnogo drugih nagrada.
Semir Jahić drugoplasirani na istoimenom show-u, ubrzo je nakon završetka sezone i proglašenja pobjednika izbio u prvi plan sa pjesmama koje je snimio
Jasmin Hasić iz Srebrenika oduševljavao je svojim glasom zahvaljući kojem je i uspio da 2014. dođe do finala “Zvezda Granda”. Iako se činilo da se nakon završetka takmičenja slabo pojavljivao u medijima, on je zapravo sve vrijeme vrijedno radio i pripremao nove pjesme koje će uskoro predstaviti publici. Pjevač ne krije da su se njegovi prioriteti malo promenili kada se oženio svojom dugogodišnjom devojkom Jasminom ali, kako kaže, svakodnevno razmišlja o novim pjesmama.
Mada,lijepa i sve popularnija Elma Hadžić svojim glasom je osvojila bh. javnost, ali i region. Nedavno je promovirala svoj novi singl pod nazivom „Šta mi ovaj život sprema“ i pokupila brojne pohvale sa svih strana.
U zadnjih nekoliko dana svjedočimo ovacijama koje sa svih strana dobija Lejla Zahirovic zahvaljujući fenomenalnom nastupu u Zvezdama Granda.
Melika Moranjkić je nedavno odnijela pobjedu na 14. finalnom takmičenju Međunarodnog festivala jezika i kulture u glavnom gradu Rumunije.
A više nego odlične pohvale žirija dobila je i na takmičenju Pinkove Zvezde.
Ona je iz rasadnika talenata. Mene čim glas ne bude služio, otićiću u Srebrenik. Tamo ću sigurno ponovo propjevati – našalila se Zorica.
Kada imamo vanserijskog pevača, on ume u prvih par stihova da iskaže sve. Osjeti se to, vidi se. Ja sam sad zaista srećna. Znajući da postoji ovakav ženski vokal. Srećna sam što imamo nekog ko ima sve elemente da bude vanserijski pjevač, a ti to zaista jesi – rekla je oduševljena Aleksandra.
Armin Dedić takodje je glatko prošao prve kvalifikacije u novom krugu takmičenja.
https://www.youtube.com/watch?v=8VIx06O5GWY
Da se prisjetimo i odličnog Semila Dedića koji je ovako odgovorio na pitanje jednog novinara.
Pohvalno je da Srebrenik posjeduje ovako veliki talenat kao što si ti. Da li se smatraš dobrim promotorom svog grada?
– Svoju porodicu, grad, državu ću nastojati uvijek predstaviti u što ljepšem svjetlu. Sebe ne smatram dovoljno kompetentnim da dam odgovor na postavljeno pitanje.
Počelo je sa špekulacijama zbog čega se tako dobro pjeva u Srebreniku? Mnogi su to povezali sa vodom ili zrakom, ali zapravo još niko nije utvrdio tačan razlog.
Ko pjeva zlo ne misli, to je odgovor naših predstavnika. I dalje će se pjevati u Srebreniku i dalje će biti velikih zvijezda, jer dolaze neki novi klinci i klinceze iz ovog grada koji će da pune naslovne strane.
Pojedine “zvijezde” su dobile instrukcije da kada pjevaju u Srebreniku ne spuštaju mikrofon u publiku, jer nikad se ne zna.
Srebrenik se može pohvaliti i sa radom nekoliko udruženja koji baštine Sevdalinku, kao i sa brojnim muzičarima koji rade za najjače zvjezde regiona.