Ispred sjedišta OHR-a u Sarajevu održavaju se protesti građani ponukani sve izvjesnijim novim nametanjima odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta koje znače nove izmjene izbornog zakona i Ustava FBiH.
Rok za formiranje Vlade FBiH ističe 6. aprila. I uprkos tome što je predsjednica FBiH Lidija Bradara potpisala odluku o imenovanju vlade, da bi se to dogodilo saglasnost moraju dati i oba potpredsjednika FBiH, dakle i Igor Stojanović i Refik Lendo.
Od ranije je poznato da Lendo ne želi dati potpis za vladu u kojoj nema SDA, od danas je potvrđeno ni da Stojanović, barem za sada neće dati saglasnost zbog neslaganja sa pojedinim prijedlozima za ministre.
Poruke organizaora protesta:
- Ne damo suverenitet Bosne i Hercegovine
- Ne damo teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine
- Ne prihvatamo i ne dozvoljavamo da OHR prenosi suverenitet Bosne i Hercegovine na susjedne zemlje
- Ne dozvoljavamo suspenziju demokratije u Bosni i Hercegovini
- Ne dozvoljavamo suspenziju i negiranje ljudskih prava koje vrši OHR i pojedine strane ambasade
- Odbijamo bilo kakav vid diskriminacije bilo kojeg građanina Bosne i Hercegovine po bilo kojem osnovu
- Ne dozvoljavamo propagiranje, zaštitu i ugrađivanje pobornika udruženih zločinačkih poduhvata u politički sistem države
- Ne dozvoljavamo stvaranje aparthejda u Bosni i Hercegovini
- Zahtijevamo implementaciju svih presuda Evropskog suda za ljudska prava
- Zahtijevamo da OHR prestane kočiti procese EU integracija svojim nedemokratskim odlukama
- Tražimo ostavku Christiana Schmidta koji se pokazao kao nedostojan funkcije Visokog predstavnika
- Tražimo punu demokratiju, potpunu zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, makar to značilo kompletnu promjenu Dejtonskog sporazuma.
Visoki predstavnik Christian Schmidt oglasio se na Twitteru uoči protesta koje ispred OHR-a organizuju Krug 99 i Restart.
“Mirne demonstracije su temeljno pravo u demokratiji i od ključnog su značaja za pluralističko društvo”, rekao je Schmidt. Dodao je da on to poštuje te da je otvoren za objektivnu razmjenu mišljenja na teme od zajedničkog interesa. Udruženja Krug 99 i ReSTART BiH organizuju proteste danas u 14 sati ispred zgrade OHR-a.